Dresuar Nedir? Dresuar Ne İşe Yarar?

 Dresuar Nedir? Dresuar Ne İşe Yarar?

Dresuar Nedir? Dresuar Ne İşe Yarar?

Evinizde yer alan her bir mobilya zevkinizi, yaşam tarzınızı ve estetik anlayışınız ile ilgili ipuçları taşır. Ev dekorasyonunun en zarif parçalarından biri olan dresuar ya da diğer ismi ile antre sehpası olarak nitelendirilen bu mobilya, genel olarak evlerin girişinde sizleri karşılar. Genel olarak evlerin girişinde, antresinde bulunan bu mobilyanın üzerine dekoratif objeler, anahtarlar ya da cüzdan gibi kolay ulaşılması gereken eşyaların konulduğu parçadır. Hem fonksiyonel bir kullanım sunan hem de dekoratif olarak hoş duran dresuarlar, dar, uzun tasarımı ve günlük hayatı kolaylaştırması ile bilinir.. Bu zarif parçalar hem estetik hem de işlevsel özelliği ile dikkatleri üzerine toplar. İlk etapta yalnızca dekorasyon öğesi olarak göze çarpan bu mobilya parçasının sunduğu faydalar onu vazgeçilmez kılar

Dresuar Nedir?

Ziyaretçilerin ilk izlenim aldığı, evin kalanı hakkında ön izlenime sahip olunan antre ev için önemli bir alandır. Bu alandaki mobilyalar ilk izlenimi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Tam olarak bu noktada izlenimi olumlu etkileyebilecek mobilyalardan birisi antre sehpası ya da diğer ismi ile dresuardır. Doğru dresuar seçimi evinizin genel havasını ve stilini yükseltebilir.

Dresuar, evinize estetik bir değer katan ve bunun yanı sıra fonksiyonel bir amaca hizmet eden bir mobilyadır. Antre sehpası olarak da bilinen dresuar metal, cam, ahşap gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Bu mobilyalarda çekmece, alt raf gibi saklama alanları bulunabilir. Antre sehpanızın daha şık ve estetik bir görüntüde olmasını dilerseniz, üzerine bir ayna takabilirsiniz. Böylece bulunduğu ortama derinlik katacağından estetik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Dresuarın ana işlevi anahtarlar, dekoratif eşyalar ya da cüzdan gibi eşyaları koyabileceğiniz bir alan yaratmaktır. Bu mobilya parçaları yalnızca antrede değil oturma odası veya çocuk odasında ya da yatak odasında da kullanılabilir.

Dresuar Ne İşe Yarar? Evinizdeki Yeri Ve Önemi

Ev dekorasyonunda sıkça rastlanan ama ismi her zaman bilinmeyen mobilya parçalarından olan dresuarlara ev dekorasyonunda yer vermek her zaman iyi bir fikir olacaktır.

Evinizin giriş kısmında yer alan fonksiyonel ve şık özelliklere sahip dresuarın avantajları bulunabilir. Bu avantajları tasarımdan tasarıma fark etse de genel olarak şu faydaları sunabilir;

 • Depolanacak eşyalarınız için faydalı olabilir. Tasarımdan tasarıma fark olsa da bazen çekmece ya da dolaplarla ekstra depolama alanına sahip olmanıza destek olabilir.
 • Evinizin girişine estetik bir hava katarak dekorasyonu olumlu şekilde etkileyebilir. Üzerine koyacağınız vazo, fotoğraf çerçevesi ya da sanatsal objelerle evinizin karakterini yansıtmanıza katkı sağlar.
 • Evinizin girişinde eşyalarınızı hemen bırakabileceğiniz ya da alabileceğiniz fonksiyonel bir alan sunar. Anahtar, cüzdan gibi günlük eşyalarınızı hızlı bir şekilde bırakabileceğiniz bir alandır.
 • Üzerine monte edeceğiniz ayna ile antrenizi daha aydınlık ve geniş gösterebilirsiniz.
 • Eğer eviniz açık bir plana sahipse yaşam alanınızı antreden ayırmak içinde kullanabilirsiniz.

Dresuar kullanımı bu faydaların yanı sıra pek çok avantajı sizlere sunabilir.

Evinize Şıklık Katacak Modern Dresuar Modelleri

Evinizde dresuar dekorasyonu yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken pek çok püf nokta bulunur. Modern dresuar modelleri trendleri yansıtmalı, fonksiyonel özelliğe sahip olmalıdır. Modern, fonksiyonel ve estetiği bir araya getiren dresuar modelleri eviniz için en doğru seçim olacaktır. Evinize şıklık katacak modern antre sehpası modelleri ile ilgili işte size bir rehber.

 • Yaşadığımız dönemde modern tasarımlar için ön plana çıkan özelliklerden bir tanesi sadeliktir. Aşırılıktan uzak, temiz ve düz çizgiler günümüzde tercih edilen tasarımlardandır.
 • Modern dresuar seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik nötr renk paletidir. Nötr renkler, modern tasarımlarının vazgeçilmezidir. Evinizin diğer dekorasyon ürünleriyle uyum sağlayacak olan bu renkler, evinize hem modern hem de estetik bir hava katacaktır.
 • İnce ve uzun ayaklar dresuarların daha zarif ve hafif görünmesine sebep olur. Bu durumda bulunduğu yerin daha havadar bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Modern mobilyaların bir diğer özelliği ise entegre edilmiş kulplardır. Alışılmış, geleneksel kulpların yerini gizlenmiş kulplar almıştır. Bu yeni tasarım şekli mobilyanın daha sade ve bütünsel görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Mobilyanızın hem kullanışlı hem de estetik olması için açık raflar, modüler tasarımlar ve LED aydınlatmaları da tercih edebilirsiniz.
 • Modern tasarımından gerekliliklerinden bir tanesi de sürdürülebilir olmasıdır. Çevre dostu ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilen mobilyalar modernite için önem arz eder.

Ev İçin Dresuar Önerileri

Eviniz için mobilya seçerken mekanın büyüklüğü, tarzı, ihtiyaçları ve bunların yanı sıra sahip olduğunuz bütçe önemlidir. Dresuarlar hem fonksiyonel olması hem de bulunduğu ortamın atmosferini değiştirmesi açısından önemli bir mobilya parçasıdır. Genel olarak evin girişinde ya da antrede karşılaştığımız bu mobilyalar, tarzınızı yansıtırken gelen ziyaretçilere ev ile ilgili ipuçları verir. Genel olarak modelleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • 1. Minimalist
 • 2. Vintage
 • 3. Rustik
 • 4. Endüstriyel
 • 5. Ayna Kaplamalı
 • 6. Çok Fonksiyonlu
 • 7. LED Aydınlatmalı
 • 8. Bohem
 • 9. Çekmeceli
 • 10. Modüler

Henüz evinize zarif bir dokunuş yapmadınız mı? Mondihome dresuarlar çeşitleri sizin talebiniz doğrultusunda özelleştirilebilen ve kurulum gerektiren ürünlerdir. Ahşap malzemesi ve rengi gibi özellikleri belirleyebileceğiniz özelleştirilmiş ürünler arasından evinize en çok yakışacak dresuara sahip olabilirsiniz. Mondihome'dan seçeceğiniz mobilya ile evinizin atmosferini yükseltebilir, girişini düzenleyebilir, misafirlerinize şık ve estetik karşılama yapabilirsiniz. Unutmayın her detay evinizin hikayesini anlatır.